Головна » Статті » За видами риб » Карась

Ловля карася - ловля великого карася, опис прикормок, наживок та насадок

Ловля карася


Напевно, кожен, хто більш-менш серйозно займався ловом карася, може годинами і буквально захлинаючись, розповідати про примхливість і непередбачуваності цієї риби. І я не виняток. В моїй рибальській практиці неодноразово траплялися казуси, коли, здавалося б, всі умови сприяють відмінному клюванню - атмосферний тиск усталене, вже кілька днів в нормі; вітер теплий, лише злегка мерехтить воду; одним словом - благодать. Ось тільки клювання немає, карась немов вимерло. І, не реагує він ні на зміну компонентів прикормки, ні на різноманітні приманки. Ніякими атрактантамі і ароматизаторами не уговориш його хоча б спробувати наживку.
А трапляється і навпаки, погода огидна, вітер, дощ мрячить, тиск як жеребець скаче, а клювання карася божевільний. Один за іншим клюють пристойні екземпляри, від 400 гр. кожен. Давно я став замислюватися над питанням - чи можна із впевненістю передбачити клювання карася, чи існує хоч якась закономірність у його активності.
Я став вести щоденникові записи, які кілька років заносив дані про погодні умови, про які застосовуються прикормку і наживках і про активність клювання карася, при цих умовах. Ці багаторічні спостереження допомогли мені багато чого зрозуміти в житті карася, розгадати секрети зміни періодів активності і пасивності цієї риби. Застосування здобутих таким чином знань, у багато разів підвищило ефективність моїх рибалок, ну, і, звичайно ж, позитивним чином відбилося на моїх уловах. Цими секретами я і хочу поділитися з вами в цій статті.
Відразу хочу обмовитися - по-перше, я кажу про лові саме великого карася, з дрібним карасем все трохи по-іншому; по-друге, за моїми спостереженнями, найкращий сезон для лову крупного карася - початок осені, в цей час клювання великого карася найбільш стабільний і передбачуваний, тому я буду говорити в основному про цьому сезоні.


Місця ловлі карася

Розпочати нашу розмову я хочу з вибору водойми для лову карася. Я віддаю перевагу ловити карася в порівняно великих, але мілководних водоймах з проточною водою, рясно поросли водною рослинністю і з достатньою кормовою базою. Це може бути озеро, а може великий затоку річки або водосховища, з відсутністю течії. У таких місцях складається нормальний кисневий режим, що дозволяє комфортно себе почувати не тільки карасеві, але і хижим рибам. Хижак необхідний для природного регулювання чисельності і здоров'я карасиного населення - малорослі і хворі особини першими йдуть в корм щуку і окуні. Тому, в таких місцях карася не надто багато, як в замкнутих невеликих водоймах, зате він крупніше. В озерах карась більш прив'язаний до тихих затонів, захищених від вітрів і густо порослих водною рослинністю - лататтям, очеретом, очеретом або хвощем. Але не всяка рослинність приваблює карася. Досвідчені рибалки знають, що в заростях куширу або елодеї канадської ніколи не буде селитися не тільки карась, але і всі інші види риб. У таких місцях зазвичай помітний недолік кисню, і всяка підводний живність уникає цих місць.


Коли ловити карася

Питання непросте. Але, мені здається, я знайшов на нього відповідь. Сталося це зовсім випадково. Рибалив я якось на одному з озер, яке, на мою думку, відмінно підходив під всі умови успішної карасиной лову. І вода проточна, і глибина невелика, і береги заросли височенним очеретом. Просто ідеальне місце. Я точно знав, що він тут є. Його не дуже багато, зате він великий. Не один раз я з самого ранку до полудня просиджував в затишних місцях озера, очікуючи зустрічі з карасем. Але хорошої риболовлі не виходило. Я не беру в розрахунок кількох не надто великих карасів.
І ось одного разу вирішила я досидіти до самого вечора, може на вечірній зорі пощастить. Сиджу, чекаю... Ось уже й вечір - немає клювання. Сиджу. Ось уже й захід сонця догорів, сонце сховалося повністю, темрява почала згущатися... І тут, дивлюся, мій поплавець сіпнувся декілька разів і пішов в сторону. Підсічка - вудилище дугою, потужними ривками відгукнулася снасть. Витягаю карася з сковороду, вагою близько 800 гр. Потім, протягом 10 - 15 хвилин, ще двох таких же. Я думаю, не варто пояснювати рибаку, яке задоволення я отримав. Тоді ж я задумався - "А раптом це не випадковість, такий "пізній" клювання карася".
Такий поворот подій наштовхнув мене на одну думку - "А не половити чи карася вночі". Задумав - зробив, - кілька ночей провів я в полюванні за великим карасем. Для себе зробив невелике відкриття - карась ловиться вночі. Причому, кращий кльов відзначається відразу після заходу сонця і під ранок - за годину до світанку, ще у темряві. Коли я спілкувався на цю тему з місцевими рибалками, отримав підтвердження про сутінковому клеве великого карася - виявляється для місцевих це не новина, вони давно вже пристосувалися до нічної ловлі. Розмірковуючи про те, що ж змушує карася харчуватися в темряві, я зробив припущення - можливо, мальок карася, побоюючись щуки і окуня, просто змушений годуватися в сутінках. А, потім, коли карасі вже підростають, і стають великими дорослими особинами, то вже, можливо, за старою звичкою продовжують виходити за їжею в темний час доби. Але, це тільки моє припущення. Один, досить досвідчений рибалка, з цього питання висловив більш прозаїчне, але більше схоже на істину думка - днем, в жарку погоду, вода прогрівається; кількість кисню в ній, природно, скорочується. Великий карась відходить далі від берега в більш глибокі місця з прохолодною водою, більш насиченою киснем. Провівши жаркий день в напівсонному стані, до вечора, з заходом сонця температура води падає і карась активізується. Він виходить ближче до берега, на більш дрібні місця - годуватися. Я думаю, що обидві версії не позбавлені сенсу, але головне, що факт залишається фактом - крупний карась найбільш активний в темний час доби.
Полюючи вночі за карасем, я зробив ще кілька цікавих спостережень, це стосується вибору місця лову. В принципі я і раніше знав, що на початку осені, коли вода ще досить тепла, до ночі, всі риби сімейства коропових, прагнуть ближче до берега, на мілководді. Карасі поступають аналогічно. Навіть великі екземпляри виходять на глибини близько півметра, і менше. Я особисто витягував карасів вагою близько 800 гр. з глибини всього в 40 див. Тепер що стосується водної рослинності. Я помітив, що в темний час доби карасі харчуються на вільних від рослинності місцях. Хоча вдень вони воліють відсиджуватися в глибоких хащах. І цій поведінці карасів, до речі, не тільки їм одним, плотва і краснопірка надходить також, існує цілком логічне пояснення. Вся справа в тому, що рослини при денному освітленні виділяють кисень, а з настанням темряви, навпаки - вуглекислий газ. Дрібні живі організми, що живуть у придонному мулі водойми, які є кормом для риб, пересуваються на вільні від трави місця, більш багаті киснем. Ну, а за ними і карась. Ось тому і ловлять карася вдень у траві, а в темний час доби - на чистих від рослин ділянках.
Важливою складовою хорошого клювання карася є температура повітря і води. Карась активний в основному в теплу погоду. Якщо ж температура повітря вночі знижується нижче +14°, а температура води нижче +16° - хорошого кльову не чекай. А ще я помітив, що карась заздалегідь відчуває майбутнє похолодання і за пару днів, до його настання активізується і добре клює.
Бувають випадки непоганого денного клювання крупного карася. Таке трапляється, коли після тривалого спекотного і сухого періоду йде теплий рясний дощ або після тривало безвітря налітає сильний вітер. Такі події значно покращують кисневий режим водойми, викликаючи активність карася.


Прикормка для карася

З моїх міркувань, підгодовування для карася повинна відповідати двом основним вимогам. Перше - природно, залучити карася до місця лову. Друге - теж важлива вимога, не привертати увагу всюдисущої плотви, яка заважає нормальній ловлі карася. Щоб прикормка не збирала зграї плотви, я намагаюсь використовувати такі інгредієнти, які не порошать, не дають хмара пахучої муті і які не спливають на поверхню. Навіть насіння соняшнику я використовую очищені, без лушпиння, яка заважає хорошому склеюванню куль прикормки і завжди спливає на поверхню, залучаючи всяку дрібницю. У складі прикормки по-справжньому поживних речовин я використовую не надто багато - щоб не перегодувати карася.
Для прикладу набросаю вам один з моїх рецептів прикормки на карася:



*Очищені від лушпиння, запашні і змелені насіння соняшнику - 100гр;
*Білі панірувальні сухарі - 100гр;
*Мелені насіння кмину - 1/3чайной ложки;
*Цукор - 1 чайна ложка;
*Пісок і глина (дуже бажано з обраного для лову водойми) - 500-600гр.

Прикормка дуже проста, але ефективна. Така підгодовування приваблива на запах і не надто насичена поживними речовинами, тому не перекармливает карася. Закатана в кулі за допомогою глини вона практично недоступна для плотви.

Додам ще один дуже простий, але дуже ефективний рецепт прикормки для карася. Такий підгодовуванням користувалися ще наші діди, але вона не втратила своєї актуальності і в наш час - це відварену картоплю, замішаний з сухим кропом. Головна перевага такої прикормки - відсутність сторонніх, незнайомих для обережного карася запахів, ну, і, звичайно ж - простота приготування, не кажучи вже про ціну.

Тепер трохи про аттрактантах, пахучих речовин в підгодувала. Запах прикормки - річ дуже тонка. Запах в змозі залучити рибу з дальньої відстані, але він же і здатний відлякати, насторожити її, якщо буде занадто різким або недоречним, незвичним для риби в даному місці. Для себе я виробив одне правило, яким користуюся при додаванні пахучих речовин в прикормку. Все залежить від місцевих умов водойми. Якщо водойма порівняно «дикий» - маловідвідуваній рибалками, а значить, риба в ньому не розпещена сучасними атрактантамі - ваніллю, карамеллю, какао та ін., то я намагаюся застосовувати природні, природні запахи. Найчастіше для ароматизації прикормки в таких водоймах я використовую насіння соняшнику, насіння кмину і кропу, часник. Добре показали себе в якості атрактантів для відвідуваних водойм насіння або засушені, а після перетерті коріння водяних рослин - кубушки або рдеста, особливо якщо вони зростають на даній водоймі.
Ну, а для часто відвідуваних рибалками водойм вибір ароматизаторів значно розширюється. Головне пам'ятати, що карась - риба примхлива, для риболовлі варто запастися різними ароматизаторами і підбирати їх дослідним шляхом безпосередньо під час лову. Якщо який-небудь запах не дає позитивного результату, пробуємо інший.


На що ловити карася

Не полінуюся повторити ще раз, що карась дуже примхливий у виборі запахів, прикормки, а також наживок і насадок. Його кормові уподобання можуть змінюватися щодня. Та що там кожен день, карась часто змінює свої смаки навіть протягом одного дня. Для мене вже не рідкість, коли в досвітніх сутінках карась відмінно ловиться тільки на гнойового хробака, а після заходу сонця, не звертає на нього уваги, віддаючи перевагу тільки опариша.
Тому, вирушаючи на ловлю великого карася, я завжди маю в своєму розпорядженні дуже широкий асортимент насадок. Намагаюся мати з собою різний матеріал для «бутербродів» - опариш з черв'яком або мотиль з опарышем.
У підборі приманок для ловлі крупного карася я керуюся правилом, аналогічним, як і для вибору прикормки. У ході ведення своїх щоденникових записів я помітив одну закономірність, пов'язану з відвідуваністю водойми рибалками і приманками. Я звернув увагу, що чим менше рибалок відвідує водойму, можна назвати його «диким», тим більше карась прихильний до природних принадам. Таким як, шитик, мотиль, опариш, черв'як. Але шитик за популярністю у карася і уловистости стоїть на першому місці.
Якщо ж водойма відвідується великою кількістю рибалок, то тут смаки у карася більш витончені - рибалки постаралися, привчили. Тому, для таких "цивілізованих" водойм, крім перерахованих вище природних принад у хід йде хліб, всілякі розпарені крупи - горох, перловка, навіть плавлений сир. Все це з різними смаковими добавками.
Ось мій звичайний набір приманок, який я намагаюся мати на кожній рибалці - мотиль, опариш, гнойовий черв'як, білий хліб з декількома краплями меду, перловка. Крім цього завжди намагаюся знайти і зібрати вже безпосередньо на водоймі шитика - для мене це приманка номер один.
Останнє, що хотілося б сказати, це про необхідність дуже акуратно насаджувати насадку на гачок, обов'язково повністю приховуючи його жало. Великий карась - дуже обережна риба, якщо він помітить блискуче тіло гачка або вколеться його жалом, він моментально постарається виплюнути підозрілу наживку. Поклевка карася спокійна і обережна, він не поспішає заковтувати наживку, а, як би смакуючи і одночасно перевіряючи її на безпеку, якийсь час тримає в роті. Тому поспішати і метушитися не варто. Не варто також різко підсікати - у карася губи легко рвуться. А навіщо вам замість вгодованого красеня-карася його губа.

Рибалка на щуку

Дуже раджу вам переглянути відео про лов карася - є корисна інформація. Досвідчений рибалка ділиться досвідом полювання на карся, відкриває секрети лову, наживки і оснастки. Приємного вам перегляду.

Категорія: Карась | Додав: Фішер (29.03.2015)
Переглядів: 1838 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar